„Młody człowiek jest wrażliwy na prawdę, sprawiedliwość, piękno, na inne wartości duchowe. Młody człowiek pragnie odnaleźć siebie samego, dlatego szuka, czasem burzliwie szuka, prawdziwych wartości i ceni tych ludzi, którzy ich nauczają i według nich żyją”.
św. Jana Paweł II, Włocławek, 6 czerwca 1991 r.
Misja Szkoły
Wychowanie uczniów w systemie wartości chrześcijańskich głoszonych przez kościół oparte jest na koncepcji człowieka, jako osoby, w szczególności na myśli i nauce św. Jana Pawła II o godności człowieka.
Realizując założenia podstawy programowej kształcenia ogólnego nasza szkoła dba o wszechstronny rozwój ucznia w zakresie moralnym, intelektualnym, emocjonalnym, społecznym i fizycznym.
Nauczyciele rzetelnie wypełniają zadania szkoły związane z funkcjami: dydaktyczną, wychowawczą, opiekuńczą, wspierając każdego ucznia w jego rozwoju, poprzez tworzenie w wielu przypadkach indywidualnych programów nauczania.
Edukacja
Stworzyliśmy skuteczną strategię edukacyjną polegającą na indywidualnym podejściu do każdego ucznia.
Wdrożyliśmy przemyślany system oceniania.
Stosujemy specjalny program przygotowania do egzaminów: maturalnego i ósmoklasisty.
PRESTIŻOWE LICEUM
I KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
ŚWIETNA SZKOŁA PODSTAWOWA
KATOLICKA SZKOŁA PODSTAWOWA
Pierwszoplanowa
rola rodziców
Rodzice są pierwszymi wychowawcami swoich dzieci i sprzymierzeńcami w pracy wychowawczej, dydaktycznej, profilaktycznej oraz opiekuńczej.
Rodzice aktywnie uczestniczą w życiu szkoły poprzez okresowe spotkania w formie wywiadówek, spotkań formacyjnych i szkoleniowych, rekolekcji, uroczystości klasowych i ogólnoszkolnych.
Unikalne Środowisko Rodzin – Rodzice mają udział w tworzeniu wspólnoty rodzin, której zależy na dobrym wychowaniu dzieci.
Collegium Catholicum Bydgostiense proponuje działania mające na celu wzrost kompetencji rodziców, proponując spotkania formacyjne, warsztaty, szkolenia z wybitnymi specjalistami.
Wydarzenia integracyjne dla Rodzin:
- AKADEMIA FAMILIJNA
- ORSZAK TRZCH KRÓLI
- PIKNIKI RODZINNE
- SPORT: RODZINNY RAJD ROWEROWY PAMIĘCI JANA PAWŁA II
Indywidualne
wsparcie rodzin
Szkoła zapewnia rodzinom opiekę psychologiczno-pedagogiczną oraz wsparcie duchowe ze strony dyrektora i prefekta szkoły.
Placówka ma wymiar charytatywno-opiekuńczy wobec uczniów potrzebujących wsparcia. Uczniowie mogą korzystać z funduszu stypendialnego.
Wychowawcy pozostają w stałym kontakcie z uczniem i jego rodziną.
Założenia programu
wychowawczego
Założenia szkolnego programu wychowawczego są podstawą do realizowanych w szkole oddziaływa wychowawczych i profilaktycznych. Istotą programu jest współpraca całej społeczności szkolnej oraz środowiska rodzinnego. Program określa sposób realizacji następujących celów:
- wychowanie do wartości o kształtowanie postaw poprzez formowanie u uczniów poczucia własnej wartości i godności oraz szacunku dla godności innych osób i wrażliwości na ich los, a także szukanie wzorców i ideałów życia;
- wychowanie religijne poprzez uczenie szacunku do wartości duchowych, pogłębianie życia duchowego oraz kształtowanie intelektualnej i emocjonalnej więzi wychowanków z Kościołem;
- wychowanie patriotyczne poprzez kształtowanie tożsamości narodowej oraz poszanowanie tradycji i kultury własnego narodu;
- wychowanie społeczne poprzez kształtowanie umiejętności komunikacyjnych, rozwijanie odpowiedzialności, samodzielności i pomocy koleżeńskiej oraz nauka przestrzegania zasad życia i funkcjonowania w społeczeństwie;
- kształtowanie postaw szacunku i troski wobec natury i własnego zdrowia poprzez wychowanie proekologiczne i prozdrowotne;
- wychowanie estetyczne poprzez kontakt z literaturą, muzyką, tańcem, poszanowanie tradycji i kultury własnego i innych narodów oraz dbałość o język i kulturę żywego słowa.
- współpraca rodziny i szkoły poprzez podejmowanie wspólnych działań na rzecz rozwoju dziecka, ale również pedagogizacja i formacja duchowa rodziców.
Formacja duchowa
W Collegium Catholicum Bydgostiense wychowanie religijne polega na pogłębianiu życia duchowego poprzez modlitwę i udział w życiu Kościoła. Nowy rok szkolny inaugurujemy uroczystą mszą św., podczas której poświęcone zostają tornistry i przybory szkolne najmłodszych uczniów. Każdy dzień nauki uczniowie rozpoczynają wspólną modlitwą w kaplicy, uczestniczą w cotygodniowej mszy św., modlitwie różańcowej w październiku, modlitwie za zmarłych w listopadzie, nabożeństwie majowym i nabożeństwie czerwcowym. Uczniowie biorą udział w nabożeństwach roratnych w kaplicy szkolnej oraz w nabożeństwach przy żłóbku i pasterce. W okresie Bożego Narodzenia poszczególne klasy wystawiają jasełka, na które są zapraszani rodzice i krewni uczniów. Podczas Wielkiego Postu rozważają Drogę Krzyżową. Formację duchową uczniów kształtujemy również dzięki rekolekcjom wielkopostnym. Dzieci klas młodszych przeżywają swoje rekolekcje w szkole, a klasy starsze pogłębiają duchowość wyjeżdżając do domów rekolekcyjnych. Ksiądz dyrektor spotyka się z rodzicami i uczniami każdej klasy raz w roku podczas dni skupienia.
Poszukując wzorców i ideałów do naśladowania, w uroczysty sposób obchodzimy Dzień Patrona Katolickiej Szkoły Podstawowej – św. Wojciecha oraz św. Jana Pawła II. Podczas obchodów dnia patrona następuje uroczyste pasowanie na ministranta.
Rozbudzamy u naszych uczniów więź z Kościołem poprzez organizację Balu Wszystkich Świętych czy coroczne czynne uczestnictwo wspólnoty szkolnej w Bydgoskim Orszaku Trzech Króli. Przybliżamy uczniom kalendarz liturgiczny wplatając treści religijne w tematykę zajęć, tworząc adekwatne gazetki i dekoracje szkoły. Dla uczniów pragnących pogłębiać swoją wiedze religijną poprzez rozważanie Słowa Bożego, czy szczególną służbę Panu Bogu, organizujemy szereg zajęć pozalekcyjnych: koło biblijne, misyjne, ministranckie, scholę.
Rola nauczyciela
Sukcesy naszej szkoły to w dużej mierze zasługa kadry pedagogicznej, która systematycznie doskonali swoje kompetencje w trakcie różnorodnych studiów podyplomowych, szkoleń, warsztatów metodycznych i kursów.
Będąc otwartymi na innowacje pedagogiczne nauczyciela stosują aktywizujące metody nauczania i nowoczesne środki dydaktyczne.
W ramach swojej formacji duchowej nauczyciele spotykają się podczas dni skupienia, uczestniczą w spotkaniu opłatkowym, a w okresie wielkopostnym wspólnie z rodzicami uczniów przeżywają rekolekcje.
Przez przykład własnego życia nauczyciele Collegium Catholicum Bydgostiense staja się wzorem osobowym dla swoich wychowanków.
Wszechstronny rozwój
wychowanków
Nauczyciele poznają indywidualne zdolności, potrzeby, zainteresowania i problemy ucznia, wspierając go w integralnym rozwoju ku odpowiedzialności za siebie, innych i dobro wspólne.
Jesteśmy szkołą, która z wielką troskliwością zabiega o wszechstronny rozwój wychowanków. Korzystając z bardzo bogatej oferty edukacyjnej nasi uczniowie rozwijają swoje zainteresowania uczestnicząc w kołach: polonistycznych, matematycznych, przyrodniczych, plastycznych, językowych, ogólnorozwojowych i sportowych. Poprzez szereg zajęć terapeutycznych wspomagamy i stymulujemy rozwój uczniów. Są to m.in. zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia logopedyczne i gimnastyka korekcyjna.
Tradycją naszej szkoły stały się również coroczne rajdy rowerowe ulicami miasta oraz festyny sportowo-rekreacyjne, które są okazją do wspaniałej zabawy oraz integracji.
Wspólne wyjazdy na wycieczki, zielone szkoły, ferie zimowe w gospodarstwach agroturystycznych, czy obozy zuchowe to nie tylko możliwość poznania naszego regionu i kraju, źródło wielu przeżyć, ale przede wszystkim szkoła samodzielności.
Dokładamy wszelkich starań, aby uczniowie mieli okazję zdobywać różne doświadczenia i odkrywać własne możliwości i pasje.
Sukcesy i osiągnięcia
Praca naszej placówki oraz organizacja różnych przedsięwzięć przyczynia się do osiągania wielu sukcesów. Nasi uczniowie sięgają po laury w licznych olimpiadach przedmiotowych oraz konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich, kuratoryjnych, wojewódzkich, miejskich, międzyszkolnych i szkolnych.
O poziomie kształcenia świadczy wysoka zdawalność egzaminów maturalnych i egzaminów ósmoklasistów oraz osiąganie czołowych lokat w rankingach bydgoskich szkół.